Jakie odszkodowanie powypadkowe za wypadek śmiertelny?
Śmierć rodziców, syna, córki, siostry czy brata w wypadku samochodowym jest niezwykle trudnym przeżyciem dla całej rodziny ofiar. Oprócz cierpienia psychicznego związanego ze stratą, mogą pojawić się również problemy finansowe, zwłaszcza jeśli zmarły był jedną z osób odpowiedzialnych za utrzymanie domu. Jakie odszkodowanie, zadośćuczyniene za śmierć rodziców lub innych członków rodziny można otrzymać? Komu przysługuje zadośćuczynienie za śmierć? W jaki sposób można się o nie starać?
Kto otrzyma odszkodowanie po śmierci ojca, matki i innych bliskich?
O odszkodowanie z OC sprawcy wypadku śmiertelnego może starać się przede wszystkim rodzina zmarłego. Jest jednak także możliwe, by swoje roszczenia zgłosiła osoba mocno związana emocjonalnie z ofiarą wypadku. Będzie musiała udowodnić siłę tych więzi, co nie jest sprawą łatwą. Trzeba mieć także na uwadze, że jeśli tragicznie zmarły jest jednocześnie sprawcą wypadku, wtedy żadna osoba nie będzie mogła starać się o odszkodowanie po śmierci bliskiego. O wypłacenie należnych pieniędzy możemy zwrócić się do ubezpieczyciela nawet do dwudziestu lat od zdarzenia. Tak długi termin wynika z tego, że najczęściej wypadki ze skutkiem śmiertelnym dzieją się w wyniku popełnienia przestępstwa, czyli np. jazdy pod wpływem środków odurzających.
Jakie koszty obejmuje odszkodowanie po śmierci matki, ojca lub rodzeństwa?
Odszkodowanie za wypadek na drodze, w którym ktoś bliski poniósł śmierć, powinno objąć m.in.: zwrot kosztów leczenia powypadkowego ofiary, zwrot kosztów pogrzebu czy wkład materialny, jaki ofiara wnosiła w utrzymanie gospodarstwa domowego. W tym ostatnim przypadku należy szczegółowo udokumentować znaczne pogorszenie sytuacji życiowej. Odszkodowanie może objąć również takie działania jak czas poświęcany na opiekę nad chorym członkiem rodziny lub wychowywanie dzieci. Jeśli ofiara wypadku miała zobowiązania, takie jak alimenty – ich odbiorcom może zostać przyznana renta. Zadośćuczynienie z OC sprawcy za śmierć w wypadku samochodowym można otrzymać w ramach naprawy doznanej krzywdy moralnej – złagodzenie bólu, cierpienia, poczucia samotności czy problemów psychicznych po stracie bliskiej osoby. Na jej wysokość wpływa rodzaj i intensywność więzi łączącej pokrzywdzonego ze zmarłym, wiek ofiary czy rola pełniona w rodzinie.