Odszkodowanie powypadkowe z OC sprawcy – jakie dokumenty?
Doga do uzyskania wysokiego odszkodowania powypadkowego za wypadek z OC sprawcy bardzo często jest dla kierowców dość żmudna i niezrozumiała. Bardzo często popełniane są podstawowe błędy związane z postępowaniem i formalnościami, co może skutkować stratą pieniędzy w wyniku zaniżenia sumy pieniędzy na likwidację szkody. Podpowiadamy, jak krok po kroku zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty i wywalczyć satysfakcjonującą sumę odszkodowania komunikacyjnego.
Odszkodowania powypadkowe z OC – co zrobić, by je otrzymać?
Każdy dokument, zwłaszcza w sytuacjach spornych, podczas ubiegania się o odszkodowanie powypadkowego z OC sprawcy może być na wagę złota. Już na miejscu zdarzenia powinniśmy ze spokojem zapanować nad sytuacją. To poszkodowany musi zatroszczyć się o załatwienie wszelkich formalności i to on będzie walczył o sprawiedliwy przebieg postępowania z ubezpieczycielem. Pamiętajmy więc o tym, by spisać oświadczenie, w którym sprawca przyzna się, że to on zawinił i spowodował kolizję. W tego typu protokole powinny koniecznie znaleźć się: dokładnie dane kierowcy, numer jego polisy ubezpieczeniowej, numery rejestracyjne pojazdów oraz data, miejsce i informacja w jakich okolicznościach doszło do zdarzenia. Przygotujmy sobie taki uniwersalny dokument i na wszelki wypadek zostawmy go w schowku w samochodzie.
Odszkodowanie po wypadku za uszkodzony samochód – kiedy potrzebna interwencja policji?
Jeśli osoba, która spowodowała wypadek nie chce przyznać się do winy, należy na miejsce zdarzenia wezwać policję. Mundurowi sporządzą protokół, który niezbędny będzie podczas odzyskiwania odszkodowania z OC sprawcy. Warto zanotować numer interweniującej jednostki. Pomocna może być karta medyczna czynności ratunkowych, jeśli była potrzebna pomoc lekarska. Postarajmy się również o spisane relacji świadków i ich danych do ewentualnego kontaktu. Nie zapomnijmy o zdjęciach z miejsca wypadku, jak i poszczególnych uszkodzeń czy śladów po pojazdach. Możemy również dostarczyć ubezpieczycielowi wszelką dokumentację medyczną, jeśli chcemy starać się o zwrot pieniędzy za koszty leczenia czy rehabilitacji. Następnie wszystkie dokumenty, jakie udało nam się zgromadzić, przedstawiamy towarzystwu ubezpieczającemu. Można to zrobić pocztowo, mailowo lub bezpośrednio w siedzibie.