Odszkodowanie za złamanie stopy

Stopa, choć niepozorna, spełnia niezwykle ważną rolę – utrzymuje cały ciężar i równowagę ciała. Co zrobić, jeśli w wyniku wypadku komunikacyjnego lub wypadku w pracy doznałeś urazu lub złamania stopy? Jak ubiegać się o odszkodowanie za złamaną stopę?

Poniżej podpowiadamy. 

Złamanie stopy jest poważniejsze, niż myślisz

Statystyczny człowiek w ciągu życia wykonuje tyle kroków, że mógłby obejść Kulę Ziemską kilkadziesiąt razy. Wszystko dzięki naszym stopom. To one są podporą całego ciała. To dzięki budowie stopy, człowiek może utrzymać pionową, wyprostowaną postawę, co jest wyjątkiem w świecie zwierząt. Stopa składa się z 26 kości.

Do złamań kości stopy zaliczamy:

  • złamanie kości skokowej,
  • złamanie kości piętowej,
  • złamanie kości łódkowatej,
  • złamanie kości klinowatej,
  • złamanie kości sześciennej,
  • złamanie kości śródstopia,
  • złamanie paliczka stopy.

Uraz którejkolwiek z tych kości może okazać się poważnym ograniczeniem sprawności codziennego funkcjonowania. Bardzo często należy unieruchomić, nie tylko stopę, ale cały staw skokowy. Gips, ortezę lub but ortopedyczny trzeba nosić przez miesiąc lub dwa. Następnie poszkodowanego czeka rehabilitacja. Powrót do pełnej sprawności trwa długo, ale powikłania są rzadkie (np.: staw rzekomy, martwica kości).

Co obejmuje odszkodowanie za złamaną stopę?

Wysokość odszkodowania zależy od:

  • procentowego uszczerbku na zdrowiu,
  • rodzaju złamania,
  • powikłań,
  • kosztów leczenia,
  • wpływu urazu na codzienne funkcjonowanie,
  • wpływu urazu na możliwość wykonywania pracy.

Co ważne, świadczenia powinny pokryć wszystkie koszty związane z leczeniem, rehabilitacją i opieką nad chorym, a dodatkowo zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne i psychiczne, a także rekompensatę za utracone dochody.

Odszkodowanie za wypadek w pracy

Do złamania nogi często dochodzi w pracy – na skutek upadku (np.: z drabiny) albo upuszczenia na stopę ciężkiego przedmiotu.  . Poszkodowany pracownik powinien ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC pracodawcy. Można dostać również jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

Złamanie stopy może być skutkiem wypadku komunikacyjnego. Oto przykład: potrącony rowerzysta upadając, próbuje podeprzeć się stopą, ale siła uderzenia jest zbyt duża i kość śródstopia się łamie.

Poszkodowany w wypadku drogowym,dostaje odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Należy przypomnieć, że w sytuacji opisanej powyżej kierowca ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, tz. nie trzeba udowadniać mu winy. Dzieje się tak zawsze w przypadku potrąceń.

Towarzystwa ubezpieczeniowe – co jest z nimi nie tak?

Jeśli już wypełniłeś wniosek do firmy ubezpieczeniowej o odszkodowanie powypadkowe, to najprawdopodobniej czeka Cię nieprzyjemne zaskoczenie. Dlaczego? Kwota, którą dostaniesz, będzie za niska. Towarzystwa ubezpieczeniowe żerują na niewiedzy poszkodowanych i wypłacają zaniżone odszkodowania. Być może będę starali wmówić ci, że to tylko stopa. Nic bardziej mylnego, przecież to stopy utrzymują ciężar całego ciała.  Nie musisz zgadzać się na taką kwotę. Warto być świadomym swoich praw!

Odszkodowania Warszawa – gdzie się zgłosić?

Odszkodowanie jest wypłacane z polisy OC sprawcy wypadku. Jeśli doznałeś wypadku w Warszawie, udaj się do sprawdzonej kancelarii odszkodowawczej.  Doświadczeni specjaliści pomogą Ci uzyskać jak największe odszkodowanie powypadkowe.